A Missouri Egyetem kutatói bizonyították, hogy egyes nem-szteroid gyulladásgátlók, mint a szív-érrendszeri betegségek esetén alkalmazott acetilszalicilsav-tartalmú aszpirin, valamint a láz- és fájdalomcsillapításra való paracetamol-hatúanyagú gyógyszerek szedése csökkentheti az oltás hatására kialakuló immunválaszt.
„Ezek a gyógyszerek a COX-1 nevű enzim működését gátolják, amelyek az egész testben jelen vannak. Azt találtuk, hogy a COX-1 gátlása csökkentheti az antitestek termelődését, márpedig a védelemhez nagy mennyiségű antitestre van szükség” – nyilatkozta Dr. Charles Brown, az egyetem munkatársa.
A COX-1 a ciklooxigenáz enzimek egyik fajtája – ezek fontos szerepet játszanak az immunrendszer működésében, de hatásmechanizmusuk ma még nem teljesen ismert. Az őket gátló gyógyszerek számos mellékhatással járhatnak. Viszonylag újonnan ismerték fel, hogy a ciklooxigenázok gátlása befolyásolja a védőoltások hatását – Brown kutatása szintén erre az eredményre jutott a COX-1 esetén.
Brown és kollégái a gyulladás szabályozását is tanulmányozták, pontosabban azt, hogy az hogyan idéz elő vagy akadályoz meg betegségeket. Számos krónikus betegség, például az arthritisz, szív-érrendszeri betegségek vagy a cukorbetegség jár gyulladással. A korábban hitt nézettel szemben kiderült, hogy a gyulladás általánosságban hasznos jelenség, ami segít a fertőzések elleni védelemben. Sok nem-szteroid gyulladásgátló ugyanakkor a kórokozók elleni védekezéshez létfontosságú antitest-választ is kikapcsolja.
A kutatók következő lépésben humánkísérletek során szeretnék bizonyítani felfedezésüket. Amennyiben beigazolódik, hogy a nem-szteroid gyulladásgátlók rontják a védőoltások hatékonyságát, akkor az ilyen szerek szedésének felfüggesztését ajánlják majd az oltás beadása előtti és utáni néhány hétben.