A kutatást vezető dr. Karen Margolis, a minneapolisi HealthPartners Oktatási és Kutatási Intézet munkatársa elmondta: a legtöbb magas vérnyomással küzdő beteg nem kap megfelelő ellátást, ezért vizsgálatukban annak kívántak utánajárni, vajon az otthoni vérnyomás-ellenőrzés és a gyógyszerésztől kapott megfelelő életmódbeli tanácsok együtt képesek-e látványos változást előidézni bárki állapotában. A kérdés azért is időszerű, mivel az Egyesült Államok lakosságának 30 százaléka küzd magas vérnyomással, és a betegség kontrollálásával megelőzhetőek lennének a szív- ér érrendszeri megbetegedések egy részei. Sajnos azonban az érintetteknek csupán a fele az, aki vérnyomását rendszeres ellenőrzés alatt tartja.
A kísérlet során a szakemberek olyan eszközöket vetettek be, melyek az otthoni vérnyomásmérést követően az eredményt azonnal továbbították az illető gyógyszerészéhez, aki a beteg gyógyszereit már ennek fényében tudta összeállítani. A vizsgálatban 450 alany vett részt, akiket nyolc különböző klinikán kezeltek, ám egyikük magas vérnyomását sem tartották megfelelő ellenőrzés alatt. Az alanyok egy része hagyományos kezelésben részesült, másik része viszont a fent említett monitoros ellátásban, ahol a gyógyszerész naprakész helyzetjelentést kapott a páciens állapotáról. Az utóbbi csoportba tartozók a tanulmány kezdetekor találkoztak gyógyszerészükkel, aki megtanította őket a vérnyomásmérő készülék használatára és életmódbeli tanácsokkal is szolgált számukra. Egy hét során legalább hat alkalommal kellett vérnyomást mérniük a nap különböző szakaszaiban, és a vizsgálat hat hónapja alatt kéthetente telefonon is értekeztek gyógyszerészükkel, majd – amikor vérnyomásuk már legalább hat héten át normál mértéket mutatott – a beszélgetések havi, majd kéthavi rendszerességűre ritkultak. Ez idő alatt a gyógyszerész – ha szükségét látta – folyamatosan változtatott a páciensek gyógyszeradagjain, amiről a kezelőorvost is tájékoztatták.
Az eredmények azt mutatták, hogy a fenti kezelésben részesülők szisztolés vérnyomása átlagosan 11 Hgmm-rel többel csökkent hat hónap, és majdnem 10 Hgmm-rel többel egy év alatt, mint azoknak, akik a hagyományos kezelést kapták, és még a vizsgálat után fél évvel is átlagosan 6 Hgmm-rel alacsonyabb volt az ő vérnyomásuk szisztolés értéke. Ráadásul ezek a páciensek jóval magabiztosabbnak is érezték magukat vérnyomásuk kontrollálása terén, és általában is elégedettebbek voltak közérzetükkel, mint a másik csoport tagjai. Dr. Joyce Samuel, a Texas Egyetem Houstoni Orvosi Kar Egészségtudományi Központjának munkatársa úgy véli, a fenti vérnyomás-ellenőrző eljárás azért is lehet ilyen hatékony, mert a betegek – azáltal, hogy ők maguk is részesei a kezelésnek – felelősnek és fontosnak érzik magukat, miközben azt is tudják, hogy bármikor kérhetik gyógyszerészük segítségét.