2024. December 26. csütörtök
A veszettség ellenőrzési világszövetség adatai szerint évente 55 000 ember hal meg világszerte veszettség miatt, ami azt jelenti, hogy minden tizedik percben egy életet követel ez az amúgy megelőzhető halálok. A veszettség amúgy szinte minden esetben halálos, ha a beteg nem jut azonnal megfelelő ellenszérumhoz.

A szövetség azt javasolja, bárki, aki olyan helyre utazik, ahol nagy a veszettség kockázata, és a megfelelő vakcinák nem hozzáférhetőek, már az indulás előtt oltassa be magát megelőzés céljából. A veszettséget a fertőzött állatok nyála terjeszti, ezért főleg az afrikai és ázsiai országokban kell elővigyázatosnak lenni, ahol nagyon sok a kóbor kutya. Emellett azoknak is ajánlatos a megelőző védőoltás, akik akár munkájuk, akár szabadidős tevékenységük révén nagyobb eséllyel kerülhetnek kapcsolatba fertőzött állatokkal. Ilyen tevékenységek például a kocogás, a kerékpározás, a kempingezés vagy a túrázás, a foglalkozások közül pedig különösen veszélyesek a falusi környezetben végzett munkák, továbbá a vadőrök és az állatorvosok munkája. A kockázatos helyekre utazó gyerekeket szintén be kell oltani, mivel ők az átlagosnál is magasabb mértékben veszélyeztetettek.

 

Amint azt a Sanofi Pasteur nevű cég szóvivője, Jaco Smit kifejtette, a kutyaharapások áldozatai is 30-60 százalékban 15 év alatti gyerekek, mivel ők gyakrabban játszanak az állatokkal, ellenben nem mindig szólnak egy-egy karmolás vagy harapás esetén. A három dózisból álló megelőző oltásnak köszönhetően azonban nagyban csökken a fertőzés kockázatának esélye, és amennyiben a háziállatok is megkapják a szükséges oltásokat, a kóbor- és vadállatokkal pedig kerüljük a találkozást, a betegség 100 százalékos mértékben elkerülhető. A veszettség leggyakoribb tünetei a fejfájás, a láz, az ingerlékenység, a nyugtalanság és a szorongás, valamint a harapás helyén érzett bizsergő fájdalom.


Forrás: Medipress
2013. 10. 03.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés