Daganatos megbetegedések: Szűrés, diagnózis
Az egyik leggyakoribb női rosszindulatú megbetegedés, a méhnyakrák az utóbbi időben a fiatalabb korosztályt is egyre inkább veszélyezteti. A kezdeti stádiumban lévő betegség fájdalmatlan, gyors vizsgálattal diagnosztizálható.
BŐVEBBEN
BŐVEBBEN
„CT -re kell mennem” – hangzik el a beteg szájából a mondat, és képzeletében egy cső jelenik meg, ahol vizsgálni fogják. Hogyan működik a komputertomográf, mikor alkalmazzák, mire számíthat a páciens a vizsgálat során? Nézzük meg közelebbről, mi történik, ha valaki „befekszik a csőbe”!
BŐVEBBEN
BŐVEBBEN
Minden rák annál eredményesebben kezelhető, minél korábbi fejlődési stádiumában sikerül felismerni. Szűrővizsgálatokkal lehetséges a rákos megbetegedés diagnózisa, még a kóros elváltozás korai állapotában. A betegség kimenetele így sokkal kedvezőbb, mint ha már csak a tünetek jelentkezésekor ismerték volna fel a kórt.
BŐVEBBEN
BŐVEBBEN
A PET-vizsgálat a legkorszerűbb diagnosztikai eljárások közé tartozik, mely pontosan és biztonságosan mutatja a leggyakoribb rákos elváltozásokat, így feleslegessé tehet számos egyéb diagnosztikai vizsgálatot és beavatkozást.
BŐVEBBEN
BŐVEBBEN
Az első, daganatos irányban történő sejtátalakulás időpontjától a kifejlett és már tüneteket is okozó daganat megjelenéséig nemegyszer igen hosszú idő, sokszor akár több évtized is eltelik. Mégis, az esetek egy részében a felismeréskor már csak enyhíteni lehet a tüneteken, gyógyulás nem érhető el.
BŐVEBBEN
BŐVEBBEN
A laborvizsgálatok, köztük az ún. tumormarker-vizsgálatokkal, a rák esetében is a legfontosabb vizsgálati eljárások közé tartoznak. Eredményük felhívhatja a figyelmet daganat jelenlétére, kiújulására, segítheti a diagnózist, a kezelés meghatározását és eredményességének ellenőrzését. Kisokosunk segítséget nyújt a laborleletek értelmezéséhez.
BŐVEBBEN
BŐVEBBEN
További cikkeink