Aki a füstmentes élet mellett dönt, már rövid időn belül észlelheti a kedvező változásokat. A szervezet terhelhetősége nő, csökken a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, javul a szaglás és az ízérzés, könnyebbé válik a lélegzetvétel. Sajnos azonban a megvonás kedvezőtlen hatásokkal is jár.
A nikotinfüggőség miatt az tünetek már 30-120 perccel az utolsó szál cigaretta elszívását követően jelentkezhetnek. Feszültség, ingerlékenység, fejfájás, rosszullét, szédülés, étkezési zavarok is előfordulhatnak. Egyeseknél a leszokással járó tünetek között gombócérzés jelentkezéséről is beszámolnak, melynek több oka is lehet.
Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy a gombócérzésről eltérő formában számolnak be a betegek, az érzés nagyon sokrétű. Valaki azt mondja, hogy egy gombóc van a torkomban, vagy mintha egy hajszál lenne, valami, ami összeszorítja a torkom, idegentest érzetem van.
A gombócérzés nem jár fájdalommal, inkább egy állandó nyomás érzést jelöl. Hátterében több kiváltó ok is állhat, okozhatja például hátsó garatfali csorgás, a hang túlerőltetése vagy reflux betegség, de ha a dohányzással összefüggésben jelentkezik, mindenképp komolyan kell venni a panaszt.
Stressz és rosszindulatú daganat is állhat a háttérben
A gombócérzést kiválthatja a nyaki izmok feszessége, ami a stressz gyakori velejárója. Ilyen esetben a nyaki, állkapocs és torok területén lévő izmok ellazítása segíthet orvosolni a problémát. A leszokás idején feszültebbek, stresszesebbek lehetünk, ezért ez is állhat ilyen esetben a háttérben.
Nem szabad azonban elbagatellizálni a problémát, hiszen a dohányzásról tudjuk, hogy növeli a rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázatát. A felső légúti daganatok közül a torok, algarat és a gégerák tünete is lehet a gombócérzés, amennyiben tehát ilyen panaszunk jelentkezett, mindenképp forduljunk orvoshoz! A gombócérzés mellett intő jel az elhúzódó rekedtség is, ilyen esetben sem szabad halogatni az orvos felkeresését!
A dohányzás elfedheti a betegségeket
Dr. Holpert Valéria hangsúlyozza, hogy semmiképp ne vegyünk úgy, hogy a leszokás után jelentkező tüneteket a dohányzás abbahagyása okozta. Épp ellenkezőleg.
Nagyon gyakori eset, hogy a dohányzás elfedi a már kialakult betegségek tüneteit. Aki dohányzik, nem tulajdonít különösebb jelentőséget annak, ha a hangszíne megváltozik, elhúzódó rekedtsége jelentkezik. A reggeli köhögés, a napközbeni gyakori krákogás is természetessé válik, pedig ezek a tünetek súlyosabb betegségek kezdeti jelei is lehetnek: a rosszindulatú daganatos elváltozás mellett például hangszalag problémát, COPD-t, is jelezhetnek.