2025. Január 26. vasárnap
Egy ideje ismert, hogy a pozitív gondolatok gyorsíthatják a betegségekből való felépülést, de fordítva is igaz: német kutatók kiderítették, hogy a negatív gondolkodás hatással van fájdalomérzetünkre.

Aki beképzeli magának a fájdalmat, annak az előbb-utóbb ki is alakul – fogalmazott a kutatás vezetője, Arne May, a Hamburgi Egyetemi Klinika idegkutatója. Eddig a beképzelés erejét csak a placebohatás kapcsán sikerült igazolni, amikor a betegek hatóanyag nélküli, gyógyszernek hitt tablettát vesznek be, és gyógyultnak gondolják magukat.

fájdalom

A német kutatók kísérleti alanyaiknak naponta enyhe fájdalmat okoztak hővel. A résztvevők fokozatosan hozzászoktak a fájdalomhoz, így annak mértéke csillapodott. Egyeseknek azonban azt mondták, hogy a fájdalom fokozódni fog – náluk, ha nem is fokozódott, de egyenletes maradt a fájdalomérzet.

A "nocebohatásnak" nevezett jelenség a kutatók szerint bizonyíték arra, hogy már egyetlen információ is hatással lehet a fájdalom megélésére. A hétköznapokban ez azt jelenti, hogy az orvosoknak vigyázniuk kell, mit mondanak betegeiknek. A tudatosan vagy tudat alatt átadott információk ugyanis jelentősen befolyásolhatják a kezelés lefolyását és sikerességét.


Forrás: MTI
2010. 11. 08.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés