2025. Január 15. szerda
Cseppnyi kellemetlenséggel kezdődhet  -  A medencefenéki izmok edzése, stimulálása segíthet
Kellemetlen következményei lehetnek, ha a nők gátizomzata terhesség vagy túlsúly miatt megereszkedik, meglazul: vizelettartási gondok léphetnek fel, és a szexuális élet minősége, öröme is romolhat. Mit tehetünk, hogy ez ne következzen be, és hogyan nyerhető vissza a gátizmok feszessége?

A medencefenéki izmok a szeméremcsont és farkcsont között körkörösen helyezkednek el. Sokrétű funkciót töltenek be: tartják a kismedencei szervek súlyát, felelősek a hüvely, a húgycső és a végbél nyitásáért, zárásáért, gondoskodnak a vizelet- és székletürítésről, és fontos szerepet töltenek be a szexuális életben is. Azonban igen gyakori, hogy elhízás, terhesség, szülés, klimax miatti hormonális változások miatt ezek az izmok veszítenek tartóerejükből, feszességükből, a záróizmok nem működnek tökéletesen.

Cseppnyi kellemetlenséggel kezdődhet

Ha a medencefenéki záróizmokra nehezedő nyomás valami miatt megnő (pl. jelentős túlsúly, terhesség, a hasűri nyomás megemelkedése köhögés, fizikai erőkifejtés során), az megterheli a medencefenéki izmokat, csökkentheti a záróizmok feszességét, rontja a működésüket. A gátizmok tartása gyengülhet más okokból is, így előidézhetik a menopauzával járó hormonális változások is. Ennek az első jele az ún. stresszinkontinencia lehet, amikor nevetés, görcsös köhögés, tüsszentés, ugrálás során akaratlanul pár cseppnyi vizelet távozik. Ha nem teszünk ellene, a vizelettartási gondok gyakorivá válnak, romlik az orgazmuskészség, sőt a hüvely és a méh süllyedése, előreesése is bekövetkezhet.

A medencefenéki izmok edzése, stimulálása segíthet

A gyakori vizeletvesztés esetén mielőbb orvoshoz kell fordulni. A kezelés fizikoterápiás, gyógyszeres is lehet. Az érintett maga tudatos életmódkontrollal (pl. a testsúly normalizálásával) és a medencefenéki izmokat erősítő intimtorna elsajátításával, a gátizmok rendszeres edzésével tehet a legtöbbet. Kidolgoztak egy apró segédeszközt is a medencefenéki izmok stimulálására, ami a medencefenéki torna tökéletes kiegészítője lehet. Az ezáltal kifejtett enyhe elektromos stimuláció összehúzódásra készteti a medencefenéki izmokat, erősíti, edzi a záróizmokat, segíti visszanyerni eredeti tónusukat.


Szerző: Kiss Éva
2020. 01. 03.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés