2024. Május 02. csütörtök
A hallásvesztésben szenvedő idősebb felnőtteknek rövidebb lehet a várható élettartamuk, mint a hallásproblémáktól nem szenvedő kortársaiknak.

A JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery szaklap szeptember 24-i számában megjelent kutatásban 1700 hetven éven felüli amerikai felnőtt vizsgálatával azt mutatták ki, hogy a hallásromlásban szenvedő személyek 21-39 százalékkal nagyobb valószínűséggel halnak meg a következő néhány évben. A szakértők ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy a hallásvesztés önmagában nem rövidíti meg az emberek élettartamát. „Ez egy érdekes megfigyelés, de óvatosan kell fogadnunk” – nyilatkozta Dr. Ana Kim, a New York-i Mount Sinai kórház fülészeti osztályának vezetője, aki nem vett részt a kutatásban. „A halálozásba rengeteg változó beleszámít, ezért túl egyszerű lenne azt állítani, hogy a hallásromlás okozza.”

A kutatás vezetője, Kevin Contrera, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem munkatársa elismerte, hogy az eredmények nem bizonyítják, hogy valóban a hallásvesztés az oka a rövidebb élettartamnak. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kutatás felhívja a figyelmet arra, hogy a hallásromlás nem az öregedés természetes velejárója. „Az emberek hajlamosak azt gondolni, hogy az öregedéssel mindenkinek romlik a hallása” – magyarázta Contrera, „de a hallásvesztés jelentős hatást gyakorol az életünkre.”

A kutatás azt is kimutatta, hogy a hallásvesztésben szenvedő idős felnőttek általában más problémáktól is szenvedtek, például magasabb volt körükben a dohányzás, a szívbetegség és az agyvérzés előfordulása. Ennek ellenére még ezek beleszámítása esetén is azt mutatták ki a kutatók, hogy a hallásvesztésben szenvedő emberek nagyobb valószínűséggel haltak meg a következő hat év alatt. Contrera azt is elmondta, hogy más kutatások korábban a rosszabb fizikai egészségi állapottal és a memória illetve gondolkodási készségek gyorsabb hanyatlásával hozták összefüggésbe a hallásvesztést. Elképzelhető tehát, hogy a hallásromlás közvetlenül hozzájárulhat a mostani kutatásban kimutatott magasabb halálozási arányhoz. Dr. Ana Kim ugyanakkor azt is hozzátette, hogy az eredmények nem magyarázták az emberek élettartamát befolyásoló összes tényezőt. Így bár a hallásvesztés összefüggésbe hozható más egészségügyi rendellenességekkel, nem egyértelmű, hogy ez lenne az ok.



Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés