A Pittsburgh Egyetem kutatói a Női Egészségügyi Felmérés résztvevőinek halálozási arányát és a krónikus betegségek megjelenését vizsgálták. A felmérés több mint 100 000, ötven év feletti nőt kísért figyelemmel 1994-től.
Az optimista nők – azok, akik szerint inkább jó dolgok várhatók, mint rosszak – 14%-kal kisebb eséllyel haltak meg bármilyen okból, mint a pesszimisták, és 30%-kal kevesebb esetben végzett velük szívbetegség a tanulmány nyolc éves utánkövetési időszaka után. Az optimisták körében kevesebbszer fordult elő magas vérnyomás vagy cukorbetegség, és nem is dohányoztak annyian.
A Dr. Hilary Tindle vezette kutatócsoport azokat a nőket is megvizsgálta, akik rendkívüli gyanakvással fordultak a többi ember felé – elnevezték őket cinikusan mogorváknak – és összehasonlították azokkal, akik jobban megbíznak embertársaikban. A cinikusan mogorvák csoportjába azokat sorolták, akik egyetértettek a következő állításokkal: „Gyakran kell engedelmeskednem olyanoknak, akik kevésbé értenek az adott témához.” vagy: „Az a legbiztosabb, ha nem bízunk meg senkiben.”
„Ezek a kérdések bizonyítják, ha valaki általánosságban bizalmatlan” – mondta Tindle egy telefonos interjúban. Ennek a gondolkodásmódnak megvan a hátulütője. „A cinikusan mogorva nők 16%-kal nagyobb eséllyel haltak meg a tanulmány időtartama alatt, mint azok, akik kevésbé mogorvák. Ráadásul 23%-kal gyakrabban betegedtek meg rákban is.”