A sheffieldi egyetem kutatói szerint átlagosan 12 százalékkal hosszabb életet élnek a poligám férfiak. A hosszú élet titka azonban nem annyira a macsó életvitelben rejlik, hanem a sok gyermekben.
A kutatók által megvizsgált 189 ország közül a 140, poligám kultúrával rendelkezőben élnek a férfiak hosszabb ideig, még tovább pedig főként azok, akiknek több feleségtől a legtöbb gyermekük születik. Ez azonban, mondják a kutatók, nem felhívás a poligámiára, hanem biológiai válasz arra a pontos kérdésre, hogy az állatokhoz viszonyítva miért élnek a férfiak olyan sokáig a megtermékenyítési korszak után.
Valószínűbb, hogy nem annyira a macsó életvitel hosszabbítja meg a poligám férfiak életét, hanem az, hogy özvegyen is mindig marad valaki, aki gondjukat viseli. Ezenkívül a kisgyerek jelenléte idősebb korban ösztönöz az egészség megőrzésére és a test ápolására. A szociális tényezők mellett szerepet játszanak genetikai okok is. A poligám kultúrákban a fejlődés során a hosszabb életűek választódhattak ki.
Egy másik fontos tényező lehet az úgynevezett „nagymama-effektus”. Az emberi faj az egyetlen, amelyben a gyengébb nem ilyen hosszan él még a menopauza után is. Az unokákkal való foglalkozás meghosszabbítja az életet, de ez a hatás érvényesülhet a férfiak esetében is.