A zsír nem csupán alakunkat megszabó szövet, hanem hormonokat előállító szerv: a legnagyobb belső elválasztású mirigy, amely hormonokat termel. Ilyen szempontból az ún. alma típusú elhízás károsabb, mint a körte típusú: korábbi kutatások szerint a hasi zsírtöbblettel rendelkezőknél nagyobb eséllyel alakul ki 2-es típusú cukorbetegség és szív-érrendszeri problémák, mint a csípőjükre hízóknál.
Az Edinburgh-i Egyetemen Nik Morton és munkatársai egérkísérletek során próbálták tisztázni, hogy milyen különbség van a testet formázó egészséges zsírszövet és a kóros, elhízáshoz vezető hasi zsír összetétele között. Vizsgálataik során kimutatták, hogy a hasi elhízás esetén a zsírszövetben több található a 11BetaHSD1 jelű fehérjéből, míg a csípőtájon lerakódott zsírsejtekben kevesebbet találtak belőle.
Azoknál a kísérleti egereknél, amelyek szervezetében megtalálható volt ez a fehérje, a kalóriában gazdag étrend hatására nagyobb eséllyel alakult ki hasi elhízás a kísérlet négy hete során, mint a fehérjével nem rendelkező állatoknál – derült ki a Diabetes szakfolyóiratban közölt eredményekből.
A fehérje működésének megismerése a remények szerint új testsúlycsökkentő szerek fejlesztését teszi majd lehetővé.