2025. Január 17. péntek
Ez lenne elméletileg az az időszak, amikor férj és feleség végre stressztől és a munkás hétköznapok terhe nélkül tölthetnék együtt az időt. A nyugodt elégedettség helyett azonban a nyugdíj valójában meglehetősen stresszes élmény lehet a házaspárok számára.

Sok feleség kezd el „nyugdíjas férj-szindrómában” szenvedni akkor, amikor a férjük nyugdíjba vonul. A kutatók kimutatták, hogy a nők közel fele panaszkodik a megnövekedett stressz-szintről, depresszióról és álmatlanságról azt követően, hogy házastársuk nyugdíjas lett. Az olasz kutatók ráadásul arra is rávilágítottak, hogy a férj minden nyugdíjban töltött évével egyre romlik a feleség állapota. A hatás ráadásul nem csak a háztartásbelieket érinti, hanem azokra a feleségekre még súlyosabb terhet róhat, akik még dolgoznak, amikor a férjük már a nyugdíjas éveit tölti. A magasabb stressz-szintet a kutatók szerint részben a nőkre háruló több házimunka okozza. Ezt tetézi még a lecsökkent jövedelem terhe, amely mindkét házastárs számára gondot jelent.

Az Institute for the Study of Labor szakfolyóiratban Dr. Marco Bertoni és Dr. Giorgio Brunello, a Padovai Egyetem társadalomtudósai 840 interjút elemeztek japán nőkkel, amelyek 2008 és 2013 között készültek. A kutatók azért választották Japánt, mert ott rendkívül erősek a hagyományos nemi szerepek. A szakértők szerint azonban az eredmények sok más országra érvényesek, mert a hatás még kifejezettebb abban az esetben, amikor mindkét házastárs dolgozik.A kutatás során mindegyik nőnek érzelmi problémáik mértéke alapján egy nyugdíjas férj-szindróma pontszámot adtak. A kutatók kimutatták, hogy minden újabb évvel, melyet a férj nyugdíjban töltött, ez a pontszám 6-14 százalékponttal nőtt.

A szerzők így foglalták össze a jelenséget: „A külön töltött élet és a fokozatos elidegenedés után sok japán házaspár rákényszerül arra, hogy újra együtt legyenek, miután a férj nyugdíjba megy. Ez rendkívül stresszes időszak lehet a feleségek számára, akiknek hirtelen szembe kell nézniük egy idegen állandó jelenlétével a házban, és kívánságaik plusz terhének vannak kitéve.” A nyugdíjas férj-szindróma elméletét először egy amerikai orvos, Charles Clifford Johnson fogalmazta meg 30 évvel ezelőtt.

 
Forrás: Medipress
2014. 09. 01.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés