2025. Január 25. szombat
A tudósok azt feltételezték, hogy aki csal vagy hazudik, rosszul érzi magát. Ám gyakran nem ez a helyzet, mert egy több mint ezer ember bevonásával készült tanulmány bebizonyította: a füllentés pozitív izgalmi állapottal is járhat.

Az eredmények alapján a hazudók megbánás helyett kellemes izgalmat éreznek, amennyiben a füllentés senkire sem volt rossz hatással – olvasható a Journal of Personality and Social Psychology című szakfolyóirat hasábjain. „Amikor valaki kifejezetten rosszat tesz egy másik ember ellen, például egy kísérlet során elektrosokkot alkalmaz ellene, korábbi vizsgálataink alapján rosszul érzi magát utána. Az ugyancsak etikátlan, ám közvetlenül senkinek sem ártó cselekedetek esetén azonban más a helyzet” – magyarázta a kutatást vezető Nicole Ruedy, a Washingtoni Egyetem munkatársa. Az eredmények szerint a csalók jobban érezték magukat, mint azok, akik őszinték maradtak – még akkor is, ha a hazug magatartás nem járt jutalommal. A résztvevők több mint fele férfi volt, közülük négyszázan a húszas éveikben, illetve a harmincas éveik elején jártak, többségük egyetemista volt.

Az alanyok a kísérlet előtt azt állították, hogy ha ők maguk vagy valaki más csal egy vizsgán, vagy a valósan ledolgozottnál több munkaórát rögzít, akkor az rossz vagy ellentmondásos érzést fog kelteni bennük. Ezzel szemben egyfajta érzelmi pluszt kaptak az etikátlan cselekvéstől. Matematikai és logikai feladatok megoldása esetén kifejezetten boldogságot eredményezett a puskázás. Azok pedig, akik társuk csalásából húztak hasznot, ugyancsak jobban érezték magukat a vizsga után. Sőt, azok a csalók, akiket a vizsga végén emlékeztettek a puskázás helytelenségére, még kellemesebb érzésekről számoltak be, mint azok, akiket nem. „Ez az érzelmi hatás jelenthet magyarázatot arra, hogy vannak, akik még csekély tétnél is a csalást vagy a hazugságot választják” – magyarázták a szerzők.


Forrás: Medipress
2013. 09. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés