Mit jelent valójában a menopauzális hormonpótló kezelés? - Milyen kockázatai, mellékhatásai lehetnek a menopauzális hormonpótló kezelésnek? - Melyek a változókori hormonpótló kezelés előnyös hatásai? - Életmódterápia vagy menopauzális hormonpótló kezelés? Melyiket válasszuk?
Mit jelent valójában a menopauzális hormonpótló kezelés?
A menopauza alatt a hormonpótló kezeléssel azok a női nemi hormonok pótolhatók, amelyeket a szervezet ebben a korban már csak egyre kisebb mennyiségben termel. Az emiatt jelentkező leggyakoribb tünetek a hőhullámok, az éjszakai izzadás, a hangulatváltozás, a nemi vágy csökkenése, és a hüvely szárazsága. A tünetek a hormonpótló kezeléssel jelentősen csökkenthetők, meg is szüntethetők.
Milyen kockázatai, mellékhatásai lehetnek a menopauzális hormonpótló kezelésnek?
A kockázatok összefüggést mutatnak a terápia típusával, dózisával, hosszával és a páciens egészségi állapotával. A hormonpótló kezelést mindig személyre szabottan rendelik el, és a pácienst rendszeresen ellenőrzik. Az új, innovatív készítmények alkalmazása mellett csökken az emlőrák és az érelzáródás kockázata. - A páciens életkorát azonban figyelembe kell venni a hormonpótló kezelés során. Azok a nők vannak nagyobb kockázatnak kitéve, akik 60 évesen vagy idősebb korban kezdik el a hormonpótló kezelést, vagy több, mint 10 évvel vannak a menopauza után – hangsúlyozza Margitai doktor. - A hormonpótló kezelés típusát az alkalmazott készítmény összetétele és a szervezetbe való bejutás módja határozza meg. A méh és a petefészkek eltávolítását követően elegendő csak ösztrogén tartalmú készítményt javasolnunk. Amennyiben a páciens méhe megtartott, az ösztrogént progeszteronnal egészítjük.ki. A hormonpótló kezelés alkalmazását megelőzően azt is figyelembe kell venni, hogy szerepel-e a páciens kórelőzményében daganatos megbetegedés, szívinfarktus, agyvérzés, tüdőembólia, májbetegség vagy csontritkulás.Melyek a változókori hormonpótló kezelés előnyös hatásai?
A hüvelyi ösztrogénkészítmények mérséklik a hüvelyszárazságot, a jelentkező égő-viszkető érzést, javítják az együttlét minőségét. Az általános ösztrogén pótlással csökkenthető a hőhullámok és az éjszakai izzadás intenzitása, lassítható a csontritkulás kialakulása, mérsékelhetők a szív-érrendszeri kockázatok. Korai, vagy művi menopauzában is fontos hormonpótló kezelést alkalmazni, csökkentve ezzel az aktuális tünetek intenzitását, a hormonhiány hosszútávú következményeitÉletmódterápia vagy menopauzális hormonpótló kezelés? Melyiket válasszuk?
- A kettőt együtt. A hormonpótló kezelések feltétele a páciensek rendszeres vizsgálata, rákszűrése, emlővizsgálata és csontsűrűségének követése. A kezelés kockázatát a legkisebb, de még hatékony dózis alkalmazásával csökkenthetjük – hangsúlyozza dr. Margitai Barnabás, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, életmódorvos. - A megfelelő életmóddal fel lehet készülni a változókori tünetek mérséklésére, a már kialakult tünetek enyhítésére és a hosszútávú szövődmények kialakulásának késleltetésére. A testsúly megtartásának két legfontosabb feltétele a megfelelő táplálkozás és a rendszeres fizikai aktivitás. A lelki egészségünk egyensúlyát szolgálja a kognitív pszichoterápia alkalmazása, a stressz-kezelési gyakorlatok, a dohányzás elhagyása és az alkoholfogyasztás mérséklése is. Vannak helyzetek, amikor nem alkalmazhatunk hormonpótló kezelést, pl. emlőműtét után, agyvérzést vagy szívinfarktust követően. Ezekben az esetekben az életmód-terápia jelentheti az egyik lehetséges megoldást, jelentősen enyhítve a változókori tüneteket, javítva ezzel a páciensek életminőségét. A páciensek sokszor érzik, hogy az életmódjukkal kapcsolatos változtatások lemondással járnak, ezért szükséges a páciensek nagyfokú elkötelezettsége a kitűzött célok mellett, mint a testsúly csökkentése, az alvás minőségének javítása, a hőhullámok intenzitásának mérséklése. Az egészségünkkel, életmódunkkal kapcsolatos ismereteink, fogalmaink fontosak, de sokszor nem pontosak. Ha valaki nem tudja, mennyire él egészségesen, életmódjának mely területei tekinthetők magas kockázatúnak, életmód-kockázat kérdőív kitöltésével kaphat pontos képet róla. Az életmód-kockázat kérdőívek az életmódunk következő területeit elemzik: testméretek, szív- és érrendszeri kockázatok, keringés, mozgás, táplálkozás, alvás, stressz, alkoholfogyasztás, dohányzás, gyógyszerek fogyasztása, gondolkodás, hangulat, egészségtudatosság, szűrővizsgálatokon való részvétel, motiváció. Kitöltésükkel megtudható, hogy az életmódunk mely területein, milyen mértékben, milyen időn belül kell változtatnunk. A kérdőívek vizsgálják a testmagasság, a testsúly, a vérnyomás, a pulzus, a koleszterin és a vércukor értékeket. Elemzik a kitöltő személy testtömegindexét (BMI), szív és érrendszeri kockázatát, stressz-szintjét, hangulatát. A páciensek a kérdőívek eredménye alapján életmódorvosi tanácsadás, dietetikai tanácsadás, mozgásterápiás tanácsadás, mentálhigiénés támogatás, szükséges esetén pszichológus bevonásával tudnak életmódjukon érdemben változtatni.Forrás: Nőgyógyászati Központ
2025. 01. 21.