Dr. Molnár Kornélia, az országos tisztifőorvos helyettese szerint amikor országos járványról beszélünk, mint most is, az pontosabban azt jelenti, hogy az ország jelentős részén tombol az influenza. Jelenleg „legbetegebbek” a közép-magyarországi, a nyugat-dunántúli és az észak-alföldi régió lakosai. Hétről hétre 30-40 ezer újabb beteg keresi fel az orvost influenzás tünetekkel. A járvány tehát még nem csengett le, március végéig is eltarthat. Általában a 20. hét után szokás azt mondani, hogy szűnőben van, de még ez is nagyban függ az átfertőzöttség mértékétől.
- Az ismert adatok szerint másfél millióan vették igénybe az oltás valamelyik fajtáját, ennek ellenére országossá szélesedett a járvány és esetenként súlyos szövődmények is társultak a betegséghez, főként a gyermekek és fiatal felnőttek körében. Egészségügyi intézmények sorát, gyermekintézményeket zártak be rövidebb-hosszabb időre. Ezért felmerül a kérdés: miben mutatkozik a drága védőoltások hatása, haszna, valódi hozadéka?
- Ha kevesebben vették volna igénybe a védőoltást, mindenképpen több lenne a beteg. Fogyott a magyar gyártmányú, kiváló, 90 százalékban hatásos szérum csakúgy, mint a gyógyszertárakban kapható, különböző külföldi oltóanyag. De nem szabad elfelejteni, hogy 100 százalékos védekezés nem létezik! Az oltóanyag, az aktív védekezés csupán az egyik lehetőség, vannak kívüle mások is. A passzív védelmet mindenkinek önmagának kell megvalósítania, immunrendszere erősítése, a higiénés szabályok betartása révén. Sokan betegen, lázas állapotban is elmennek a munkahelyre, elengedik gyerekeiket óvodába, iskolába. Egy beteg 4-5 másik személyt képes megfertőzni, ha a szociális távoltartás elemi szabályait nem tartja be – magyarázza a helyettes tisztifőorvos, megemlítve azt is, hogy nem minden most előforduló lázas betegségért az influenza vírusa felelős, hiszen legalább 200 féle vírus kering a levegőben. Ezek közt van több olyan, amelyik hasmenést, hányást, vagy egyéb szezonális jellegű panaszt okoz.
- Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO döntése alapján az idei oltóanyagot főleg az influenza A és B vírustörzse ellen állították össze. Ez jól feltérképezett ismeretek alapján épülten történt, vagy tipp volt csupán?
- Az oltóanyag összeállítása mindig tapasztalati alapon történik. Mivel korábban a déli féltekén az említett vírusok okoztak súlyos megbetegedéseket, joggal feltételezte a WHO, hogy ezek a vírusok előbb-utóbb földrészünkön is megjelennek. Így is történt, tehát nyugodtan mondhatjuk: az oltóanyag összetétele telitalálat volt! Hogy az oltásoknak mi a pontos haszna, hozadéka, arra vonatkozóan az EU elindított egy vizsgálati programot. Ebben a hatékonysági programban Magyarország is részt vesz, tehát a kérdésre pontos választ fogunk kapni – tudatta dr. Molnár Kornélia.