Az úgynevezett karácsonyfa-szindrómát a New York Állami Egyetem részeként működő Upstate Orvostudományi Egyetem szakemberei fedezték fel, miután korábbi években rekordmértékű légúti megbetegedést tapasztaltak a karácsony napját megelőző, illetve követő hetek során.
A kutatók 28 karácsonyfáról származó mintákat, köztük tűleveleket és fakérget vontak alapos vizsgálat alá. A különböző fajtájú fákon összesen 53 esetben találtak gombákat. Az azonosított penészgombák 70 százaléka olyan tüneteket eredményezhet, mint az orrviszketés, vizenyős szemek, köhögés, légszomj, mellkasi fájdalmak, nátha, kimerültség és alvási problémák. Néhány közülük hosszú-távú tüdőproblémához és a hörghuruthoz, illetve a tüdőgyulladáshoz hasonló betegségekhez is vezethet – olvasható a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásában.
A penészgomba természetes módon képződik a fákon, de a kellemesen meleg karácsonyi szobahőmérsékletben gyorsan fejlődik. Az Annals of Allergy, Asthma and Immunology című folyóiratban megjelent tanulmány egy másik vizsgálatot is idéz, amely szerint miután a karácsonyfa két hétig áll a lakásban, a levegőben lévő penészspórák száma nyolcszázról ötezerre nő légköbméterenként.
A kutatást vezető Lawrence Kurlandsky már többször kezelt olyan betegeket, akiknél egyértelmű volt a karácsonyfa és a tünetek közötti összefüggés. Akik nem szeretnék fa nélkül, vagy műfenyővel tölteni az ünnepeket, azoknak a szakember azt tanácsolja, hogy először is alaposan mossák meg a fájukat a kertben és hagyják megszáradni, mielőtt bevinnék a lakásba. Karácsony napja után pedig azonnal búcsúzzanak el a fenyőtől és ne várják meg vízkereszt előestéjét.