2024. Április 25. csütörtök
Bár a testmozgás jótékony hatással van az egészségre, a túlzásba vitt sport akár negatívan is hathat a szervezetre, amerikai szakemberek szerint például a reproduktív képességeket is befolyásolhatja. Tanulmányukban arra hívják fel a figyelmet, hogy a nagyon intenzív kerékpározás a hormonális egyensúly felbomlását eredményezheti.

A Los Angeles-i Kalifornia Egyetem tudósai azt vizsgálták meg, hogyan hat az intenzív, illetve a kevésbé megerőltető sport a reproduktív hormonok működésére. Ehhez 107 egészséges, 18 és 60 év közötti férfit figyeltek meg, akik közül tizenhatan triatlonoztak, negyvenhatan kerékpároztak, negyvenöten pedig csupán szabadidős sportot űztek.

kerékpározás

A vizsgálatban résztvevőkkel egy nemzetközi tesztet töltettek ki, melyből kiderült, milyen mértékű és mennyiségű sporttevékenységben vettek részt az elmúlt héten. Ezután mindannyiuktól vért vettek, hogy ellenőrizzék tesztoszteron-, ösztradiol-, kortizol-, interleukin 6-, és egyéb hormonszintjüket.

Amint arról Leah FitzGerald, az Egyetem docense beszámolt, a komolyan kerékpározók esetében megemelkedett ösztradiol- és tesztoszteronszintet mértek, amit korábban még egyetlen tanulmány sem mutatott ki semmilyen férfi sportolónál. A kerékpárosok ösztradiolkoncentrációja több mint kétszerese volt a triatlonosokénak és a szabadidős sportolókénak, teljes tesztoszteron-szintjük pedig 50 százalékkal volt magasabb a másik két csoporténál.

Az ösztradiol egyfajta ösztrogén, amely férfiakban is jelen van, és kulcsfontosságú a szerepe a reproduktív működésben. Az ösztradiolszint megemelkedése a férfiaknál az emlő megnagyobbodását, és a nemi szőrzet kihullását eredményezheti.

A European Journal of Applied Physiology című lapban ismertetett vizsgálatból arra is fény derült, hogy a szarvasbőrkrém használata, melyet számos kerékpáros alkalmaz a nyereg által okozott kidörzsölődések és bakteriális fertőzések ellen, szintén nem veszélytelen, mivel ezek a krémek gyakran olyan összetevőket is tartalmaznak, melyekben a szervezetre ártalmas parabén található. Ez a kozmetikai termékekben gyakran használt tartósítószer ösztrogénszerű viselkedésével károsan hathat használója hormonrendszerére. A tanulmányban résztvevő kerékpárosok 48,5 százaléka használt ilyen krémet, ezért a szakemberek úgy vélik, a krém használata és a megemelkedett ösztrogénszint között összefüggés lehet.


Forrás: Medipress
2012. 05. 25.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés