2025. Január 03. péntek
Ha a gyermek az őszi-téli időszakban visszatérő légúti fertőzésektől szenved, érdemes utána járni, nincs-e allergia a háttérben. Télen a lakáson belüli allergének - a penészgomba és a poratka - okozhatnak panaszokat.

Alig gyógyult meg, máris újra beteg. Egyik betegséget követi a másik, emellett sokat tüsszög, köhög, nehezen kap levegőt, mert szinte állandóan dugul az orra. Dr. Balogh Katalin allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosához gyakran érkeznek szülők és gyerekek hasonló panaszokkal. „Az év ezen időszakában természetes, ha a gyerek időnként elkap valamilyen légúti betegséget. Közösségben a kórokozók gyorsan terjednek, emellett az immunrendszer éretlensége is hozzájárulhat ahhoz, ha évente akár 3-4 alkalommal is beteg. Ilyenkor a szülők rendszerint különböző vitaminokkal igyekeznek megelőzni az újabb betegséget. Arra csak ritkán gondolnak, hogy a „tettes” házon belül lapul, a beteg ágyában, szőnyegben, kanapéban, a bútor mögött, vagy a sarokban.”

Allergének a lakásban

Napjainkban egyre gyakoribb, hogy penész jelenik meg a lakásokban. Az energetikai szempontból előnyös szigetelt falak, az új, nem szelelő, minimális légmozgást sem engedő nyílászárók hátulütője, hogy a bent lakók minden egyes lélegzetvételével, mosás, teregetés, főzés során termelt pára a lakásban reked. Ha a páratartalom tartósan 70 százalék fölött marad, a lakás hidegebb részein, sarkokban, hőhidaknál megjelenik a penész. A magas páratartalom kedvez a poratkák elszaporodásának is. Ezek az apró, szabad szemmel nem látható élőlények az ember lehullott hámsejtjeivel táplálkoznak, ezért elsősorban ott élnek, ahol a legtöbbet tartózkodunk: az ágyban, de megtalálhatók a kárpitozott bútorokban, szőnyegen is.

Az első számú gyanúsított: a poratka

A penészgomba jelenléte a lakásban általában könnyen felfedezhető. A lakás nedves, hideg pontjait – konyhai, fürdőszobai mosogató, külső falon elhelyezett bútorok, sarkok - érdemes feltérképezni. Számolnunk kell a rejtett penész lehetőségével is, az álmennyezet, tapéta alatt is megbújhatnak gombatelepek. A penészgomba esetében azonban még így is jó esélyünk van rá, hogy idővel sikerül minden allergénforrást eltávolítani a beteg környezetéből. Poratka allergia esetén ellenben a teljes elimináció, még a legalaposabb és gyakori takarítás mellett sem kivitelezhető.

Az allergia tünetei

Az allergiás tüneteket a poratka levegőben szálló, beszáradt széklete okozza. Az emberről naponta megközelítőleg 5 gramm hám válik le, mely egymillió atka számára biztosít elegendő táplálékot 1 napra. 1 gramm porban akár 200 háziporatka is élhet. A poratka allergia tünetei egyéni érzékenységtől is függenek. Van, akinél már a lakásban eltöltött rövid idő után is jelentkeznek panaszok, míg másoknál jellemzően éjszaka lépnek fel a tünetek. Az ágyban, matracokban, párnában lévő atkák bőrtüneteket is okozhatnak az arra érzékenyeknél: kiütések, viszketés, bőrpír jelentkezhet. Intő jel még az elhúzódó, rendszeres reggeli tüsszögés, orrfolyás, de a poratka allergia jellegzetes tünete az orrdugulás is.

Allergiából légúti betegségek?

A fel nem ismert, kezeletlen allergiás betegnél aztán idővel megjelenhetnek a visszatérő légúti betegségek is – figyelmeztet dr. Balogh Katalin. Az allergia egyfajta állandó gyulladást idéz elő a légutakban. A folyamatosan gyulladt, emiatt sérülékeny orrnyálkahártyán könnyen átjutnak a különböző kórokozók, így kialakul egy körforgás, amiből csak az allergia kezelésével tudunk kilépni. A megfelelő szerekkel megszüntethetjük a gyulladást, és az orrnyálkahártya ismét el tudja majd látni természetes védekező funkcióját.

Tartós megoldásra is van lehetőség

A helyzet ezután némileg ellentmondásosnak tűnhet, hiszen folyamatosan kezeljük a beteget tüneti szerekkel, miközben a környezetéből valójában nem tudjuk teljes mértékben száműzni, így mindig jelen van az allergén. Ebben a helyzetben jelenthet segítséget a már gyermekeknél is alkalmazható allergén specifikus immunterápia, melynek során nemcsak a tüneteket, de a kiváltó okot - az immunrendszer túlműködését az allergénnel szemben - szüntetjük meg. Az immunterápiát ezért is hívjuk oki terápiának. A kezelés során a beteg szervezet idővel megtanulja panaszok nélkül elviselni az allergén jelenlétét, vagyis nem jelentkeznek a tünetei. Az allergén specifikus immunterápia során alkalmazott készítményeket az OEP jelenleg nem támogatja, de alapítványi segítségre van lehetőség a kezelés igénybevételéhez – hívja fel a figyelmet a főorvosnő. „Az Allergiamentes Életért Alapítvány kiírásában idén tavasszal is pályázhattak az érdeklődők támogatásra. A nyertes pályázók részére ebben a hónapban kerül sor az ingyenes doboz készítmény átadására. Érdemes követni a pályázati kiírást az alapítvány honlapján (www.allergiamenteseletert.hu), ebben az évben parlagfű allergiás betegek is kedvezményesen vehettek részt kezelésen.”


Forrás: www.allergiakozpont.hu
2014. 12. 01.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés