2025. Január 11. szombat
A jutalom és a büntetés más-más viselkedési formák megváltoztatásakor hathat ösztönzően. Ha fogyásról, mozgásról, dohányzásról, azaz egészségesebb életmódra váltásról van szó, a Scientific American áttekintése szerint az anyagi ösztönzés hatásos lehet.

A pozitív megerősítés azonnali jutalmat ad olyan viselkedésért, amelynek eredménye nem látszik egyből, csak hónapok vagy évek után, ezért az érintett személy gyorsabban alkalmazkodhat az elvárt viselkedéshez – véli Theresa Marteau, aki a londoni King's College-ban az egészség védelmét szolgáló ösztönzőket tanulmányozza.

pénzjutalom

A pénzügyi ösztönzés történhet nyeremény formában is: a nagy jutalom esélye érzelmileg hat sokakra. Ennél a módszernél a kutatások alapján nagyon fontos ugyanakkor, hogy a lehetséges nyeremény haladja meg a veszteséget, máskülönben nem hozza az elvárt viselkedésváltozást. Mint Marteau felidézte, az azonnali jutalom jól működik olyan esetekben is, amikor egyszeri cselekvésről, például vakcinálás felvállalásáról van szó.

Kevésbé egyértelmű, hogy milyen ösztönzőkkel lehet hosszú távra hatást elérni, azaz tartósan fenntartani a megváltozott viselkedést. A dohányzásról való leszokás esetében például eredményes lehet a pénzjutalom.

2009-ben a General Electric dolgozóinak körében hirdettek akciót: a dohányzásról való leszokást támogató programban résztvevők egy része csak tanácsokat kapott, másik felük viszont pénzt is a tanfolyam elvégzéséért, a hat hónapon belüli leszokásért, majd még egyszer a további füstmentességért. A sikert a nikotin egy bomlástermékének vérszintjének mérésével ellenőrizték. A tanulmány eredménye szerint az anyagi ösztönzés hatott: abban a csoportban 15 százalék volt a tartós leszokás aránya, míg a csupán tanácsokkal ellátott csoportban 5 százalék.

A fogyás esetében a pénz kevésbé hat ösztönzően: egy 2008-as tanulmányban pozitív és negatív ösztönzést is kipróbáltak arra, hogy túlsúlyosaka fogyásra bírjanak. Rövid távon az utóbbi volt sikeres: azok fogytak a legtöbbet, akik előre befizetett pénzüket csak akkor kapták vissza, ha elérték kiszabott céljukat. Hosszabb távon azonban ők sem tartották meg jobb arányban elért testsúlyukat, mint a pénzjutalmat kapók.


Forrás: MTI
2011. 03. 29.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés