A szakemberek húsz éven keresztül követtek figyelemmel egy 18 és 30 éves kor közötti személyekből álló csoportot és arra a megállapításra jutottak, hogy a viszonylag fiatal korban jelentkező magas koleszterinszint növeli a szívbetegség és az agyvérzés kialakulásának kockázatát.
Mark Pletcher, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem munkatársa kollégáival megállapította, hogy azoknál a személyeknél, akiknél már fiatalkorban magas értéket mutatott a „rossz” koleszterin, vagyis az LDL, nagyobb valószínűséggel alakult ki később szívbetegség, függetlenül attól, hogy idősebb korukban milyen volt a koleszterinszintjük.
„Amíg középkorúak vagyunk, általában nem aggódunk túlságosan a szívbetegség kockázata miatt, hiszen elég ritka dolog, hogy valaki fiatal felnőttkorban kapjon szívrohamot – nyilatkozta Pletcher. – A fiatal felnőttkor azonban fontos időszak. Az a károsodás, amelynek ilyenkor kitesszük a koszorúereinket, valószínűleg komoly problémákat okoz majd az idő előrehaladásával.”
A szakemberek szerint az eredmények nem azt jelentik, hogy a fiatal felnőtteknek mindenképpen gyógyszerekkel kell alacsonyan tartaniuk a koleszterinszintjüket, hanem azt, hogy több figyelmet kell fordítaniuk az egészséges táplálkozásra és a mozgásban gazdag életmódra.
Pletcher egy korábbi tanulmányában arra is rámutatott, hogy a fiatal felnőttek esetében a magas vérnyomás is megnöveli a koszorúér-betegség későbbi életkorban való kialakulásának kockázatát.
Az Amerikai Szív Szövetség (AHA) azt javasolja minden húszéves, illetve annál idősebb fiatalnak, hogy legalább ötévente ellenőriztesse a koleszterinszintjét.