A telített zsírsavakban gazdag és élelmi rostokban szegény étrend jelentős szerepet játszik a „rossz”, vagy más néven LDL-koleszterin szintjének megemelkedésében, ami a szívkoszorúér- betegség rizikójának növekedésével is jár.
David Colquhoun, a brisbane- i Wesley Orvosi Központ kardiológus professzora szerint a koleszterinszint csökkentését célzó étrend hatására bekövetkező változások már 4-6 héten belül megmutatkoznak. A változások mértéke egyénenként eltérő lehet, a fogékonyabbaknál akár 30%-kal is csökkenhet az LDL-koleszterin szintje, ami már jelentősen csökkenti a szívkoszorúér-betegség rizikóját.
A kardiológus szerint mindez azt jelenti, hogy akiknél megfelelő étrenddel elérhető a magas koleszterinszint csökkentése, nincs is szükség gyógyszeres kezelésre.
A szívkoszorúér-betegség megelőzésére irányuló ajánlások a telített zsírok fogyasztásának csökkentését, illetve telítetlen zsírokkal való helyettesítésüket javasolják, valamint rostban gazdag ételek fogyasztását. Mindezek egymástól függetlenül is segítenek a fenti rizikó csökkentésében.