2025. Január 08. szerda
A legtöbb ember gyerekkorában sokat álmodozik arról, hogy egyszer majd űrhajós, politikus vagy szuperhős lesz belőle. Felnőve azonban sokan a közelmúltbeli emlékeket sem képesek felidézni, nemhogy új dolgokat elképzelni a jövőre vonatkozóan. A Harvard Egyetem kutatása szerint a képzelőerő szorosan összefügg a múltbeli események felidézésének képességével.

A kutatók szerint az epizodikus memória – amely a saját múltbeli emlékeinket jeleníti meg – tesz képessé minket arra, hogy múltbeli és jövőbeni szituációkban elképzeljük magunkat. Eszerint ahhoz, hogy elképzeljünk jövőbeni dolgokat, képesnek kell lennünk a múltbéli emlékeinket felidézni, hogy annak különböző részleteit újra összerakva képzeletbeli dolgokat alkothassunk meg. Ezt a folyamatot konstruktív-epizodikus szimulációnak nevezik.

memória emlékezőképesség képzelőerő tervezés

Donna Rose Addis, Alana Wong és Daniel Schacter harvardi pszichológusok ezt a hipotézist bebizonyítandó végezték el kísérletüket, amely során különböző korú, véletlenszerűen kiválasztott felnőtteket kértek meg rá, hogy töltsenek ki egy általuk készített tesztet.

A tesztben különböző szavak szerepeltek, amelyekhez a résztvevőknek múltbeli eseményeket és elképzelt szituációkat kellett társítaniuk. Az eredmények szerint az idősebb résztvevők sokkal kevesebb emléket tudtak kapcsolni a szavakhoz, és közel sem tudták az eseményeket olyan részletesen leírni, mint a fiatalabb alanyok.

A kísérlet részletes leírása a 'Psychological Science' című szaklap januári számában olvasható. "Kísérletünk bebizonyította, hogy a korral járó memóriaromlás szorosan összefügg a jövőbeni tervek hiányával az idősebb felnőtteknél. Egyéb memóriaterületek érintettsége is felmerült, ezért a kutatásokat tovább folytatjuk" – nyilatkozták a kutatók.


Forrás: Medipress
2008. 01. 10.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés