Kutatások szerint a nagyműtétek jelentős része megelőzhető szövődményekkel és halálozással végződik – a WHO adatai alapján évente egymillióan halnak meg sebészeti beavatkozást követően. Az iparilag fejlett országokban az operációk 3-16 százalékánál fordul elő jelentős komplikáció, a fejlődő országokban a sebészeti beavatkozások miatti halálozás pedig eléri az 5-10 százalékot.
„Azt állapítottuk meg, hogy egy ellenőrző lista, melynek alapján a sebész meggyőződhet róla, hogy minden alapvető lépés megtörtént, nagy segítséget jelentene nemcsak a szegényebb országokban, hanem a jómódúakban is” – nyilatkozta Atul Gawande, a Harvard Egyetem sebész professzora, aki segített a lista megalkotásában.
A listán a sebészeti halálozás három legfontosabb okát vették célba: a megelőzhető fertőzéseket és vérzéses szövődményeket, valamint az altatást. A listát négy fejlett és négy fejlődő országbeli nagyváros legjobb klinikáin tesztelték. Megfigyelték, hogy a műtőben mind a hat alaplépést végrehajtották-e, beleértve a beteg azonosítását, a bennfelejtett törlők eltávolítását és a bemetszés előtti antibiotikum adását, ami felére csökkenti a fertőzések veszélyét.
Kiderült, hogy 64%-os valószínűséggel valamelyik lépést elfelejtették, és ebben nem találtak különbséget a gazdag és a fejlődő országok közt. A lista bevezetése után ez a kedvezőtlen arány a felére, 32 százalékra csökkent az első ezer betegnél. „Egyes helyeken 100 százalékkal csökkentették a hibák arányát” – mondta el Gawande.
Az ellenőrző listát három országban – Nagy-Britanniában, Írországban és Jordániában – máris alkalmazni kezdték a műtőkben.