2024. November 23. szombat
Egy ausztrál kutatócsoport szerint bizonyos nyomtatók működés közben apró festékszemcséket bocsátanak ki, ez pedig a passzív dohányzáshoz hasonló mértékű veszélyt jelenthet.

A brisbane-i Queensland Műszaki Egyetem kutatói szerint egyes nyomtatók olyan apró, a porszemcséknél akár ezerszer kisebb szennyeződéseket bocsátanak a levegőbe, melyek belélegezve megülnek a tüdő léghólyagocskáiban, ezzel pedig komoly károkat okozhatnak a szervezetben.

nyomtató szennyeződés

A veszély mértékét a passzív dohányzáshoz hasonlítják, bár a kutatók a szennyeződések pontos kémiai összetételét egyelőre nem vizsgálták, ez pedig elengedhetetlen lenne az egészségkárosító hatás kimutatásához, hiszen a cigarettafüst sem a benne lévő apró szemcsék miatt veszélyes, hanem mert cianidot és szénmonoxidot tartalmaz.

A megállapítás egyébként egy olyan vizsgálat „melléktermékeként” született, melyben az ausztrál kutatók azt vizsgálták, hogyan képes megbirkózni egy épület szellőzőrendszere a közeli autópályáról származó légszennyezéssel. Mivel a mérések a benti levegőben szokatlanul magas szennyeződést mutattak ki, a lehetséges forrás beazonosításakor a nyomtatókat találták bűnösnek. Az épületben található 62 nyomtató kb. 60 százalékánál nem volt kimutatható szennyezőanyag-kibocsátás, a többi negyedénél – melyek majd mindegyike ugyanazon gyártótól származott – azonban legalább tízszeres volt az eltérés.

Ugyan a mostani kutatás eredményei több kérdést vetnek fel, mint amennyi konkrétumot tartalmaznak, a kutatást vezető fizikus, Lidia Morawska szerint a biztonság kedvéért annyi óvintézkedést érdemes megtenni, hogy a nyomtatókat az íróasztaloktól távolabb lévő, nyitott és jól szellőző térben helyezik el az irodákban.


Forrás: New Scientist
2007. 08. 07.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -