"A helyzet nagyon súlyos, gyorsan alakul, szoros figyelemmel kell követni... az új vírus nyilvánvalóan képes világjárványt okozni" – jelentette ki a főigazgató, aki szombaton tért vissza a Mexikóban és a szintén érintett Egyesült Államokban tett látogatásáról, és válságtanácskozást hívott össze az ügyben.
A járvány már mintegy hetven ember halálát okozta. Húsz esetben bizonyos, 40-50-ben pedig alapos a gyanú, hogy az eddig ismeretlen vírusváltozat okozta a végzetes kimenetelű megbetegedést. Az A/H1N1 jelzésű új törzs a madár-, a sertés- és az emberi influenza genetikai állományát társítja.
A páciensek jellemzően fiatal, egyébként egészséges felnőttek. Mexikóban ezernél valamivel több megbetegedést regisztráltak, az Egyesült Államokban (Texasban és Kaliforniában) nyolcat, de vizsgálat alatt áll New Yorkban 75 náthás egyetemista is.
A mexikói egészségügyi miniszter szerint az elhalálozási arány stabilizálódott, és lassul a kórházakba kerülő fertőzöttek számának exponenciális növekedése is. A fővárosban bezárták az iskolákat, a mozikat, a könyvtárakat, a színházakat és a múzeumokat, s lemondják a nyilvános rendezvényeket.
A WHO egyelőre nem ad ki világjárványra vonatkozó figyelmeztetést, nem emeli a veszély súlyosságát jelző indexet, amely hármason áll a lehetséges hat fokozatból. Kéri azonban, hogy minden országból jelentsék azonnal a nem szokványos légzőszervi megbetegedések felbukkanását. A szervezet szóvivője szerint a Tamiflu nevű vírusellenes gyógyszer hatékony a mexikói influenza esetében. Védőoltás még nem létezik ellene, de dolgoznak rajta.
Több ázsiai országban szombaton megszigorították a Mexikóból érkező utasok egészségügyi ellenőrzését. Tokió Narita repülőterén olyan készüléket állítottak üzembe a mexikói járatok kilépő kapujánál, amely távolról automatikusan méri az utasok testhőmérsékletét. A Fülöp-szigeteken közölték, hogy karanténba zárják azt, aki lázasan érkezik Mexikóból, de még nem kellett ehhez az eszközhöz folyamodniuk. Thaiföld és Hongkong is szigorította az ellenőrzést.