2024. December 26. csütörtök

Terhesség ötven év felett

Mit érdemes tudni a késői gyermekvállalásról?
1 . oldal
Technikailag lehetséges -  Lehetséges kockázatok
A nők átlagéletkora folyamatosan növekszik. Ami régebben a fiatalabb generáció privilégiuma volt, az mára már az 50-es években járó nők számára is természetes. De mi a helyzet a gyermekvállalással?

A XXI. században a negyven felett járó nők elutasítják, hogy „öregnek” titulálják őket. Emma Thompson 40 évesen adott életet első gyermekének, Marcia Cross pedig 44 éves korában szülte meg ikreit, de megemlíthetnénk Nicole Kidmant, Halle Berry-t, Brooke Shields-et, Susan Sarandont is, akik 40 év fölött adtak életet gyermeküknek. Ők mind olyan nők, akik sok éves tapasztalattal rendelkeznek, de tudják, hogy még rengeteg áll előttük. Hazánkban egyedülálló példa Fehér Anna színművésznő, aki nemrég 53 éves korában egészséges fiúgyermeknek adott életet. Bár Magyarországon a nők átlagéletkora 78 év, mégis sokakban felmerül a kérdés, hogy milyen feltételek esetén szabad 50 éves kor után gyermeket vállalni?

terhesség, gyermekvállalás

Technikailag lehetséges

A változó kort megközelítő hölgyek esetében a terhesség kivitelezése technikailag nem lehetetlen többé. A meddőségi klinikák szakmai és technikai felkészültsége lehetőséget ad arra, hogy lombikbébi-beavatkozással (IVF-eljárással) a kívánt terhesség létrejöhessen. A kihívást tehát nem az eljárás technológiai része jelenti, hiszen a vizsgálatok ma már minden kétséget kizárólag kimutatták, hogy például a donorpetesejttel végzett IVF-kezelések sikerességének kimenetele sokkal inkább a donorsejt állapotától, mintsem a fogadó édesanya korától függ. Az USA-ban végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a 24 évnél fiatalabb recipiensek, akik donáció (azaz felajánlás) útján kaptak petesejtet, 57%-os arányban fogantak meg és szültek egészséges gyermeket, míg ez az arány 45 éves korban 51%, 50 éves korban pedig 43%-os volt – tudhattuk meg Dr. Vereczkey Attila meddőségi és endoszkópos specialistától, aki hozzátette, hogy külföldön már nem olyan szokatlan ennyi idős korban gyermeket vállalni, mint hazánkban.

A külföldi gyakorlat alapján a „megfelelően végigkísért” nők 50 éves koruk után ugyanolyan várandósságot élhetnek meg, mint fiatalabb korú társaik. A kezelés sikerének kulcsa az IVF-beavatkozás mellett a nagyon pontos kivizsgálásban, terhesgondozásban és a szülés levezetésének megfelelő megválasztásában rejlik. Mivel az 50 év feletti nők általános egészségi állapota nem hasonlítható össze a 20-30 éves társaikkal, ezért ezekben az esetekben a létrejött várandósság megfelelő gondozása, a magas színvonalú szülészeti intézet és orvoscsoport megválasztása szintén meghatározó fontosságú.

Fontos azonban minden esetet egyénileg kezelni, hiszen sok esetben akár a 20-30 éves hölgyeknél is előfordulhat olyan egészségügyi probléma, amely nem teszi lehetővé a gyermekvállalást. Ezért is kell minden esetben pontosan mérlegelnie a szakembereknek a jövendőbeli édesanya általános fizikai és lelki állapotát.

Mindig fontos szempont tehát a megfelelő döntés meghozatalában az anya, valamint a születendő gyermek egészsége, illetve a családi és szociális környezet függetlenül attól, hogy a leendő édesanya 50 évnél fiatalabb, vagy idősebb – avatott be minket az idősebb kori gyermekvállalás esélyeibe Dr. Vereczkey Attila, aki hozzátette, hogy napjainkban már hazánkban is elérhető a PGD/PGS technológia microarray CGH módszerrel, amely jelentősen növelheti a 40 év feletti nők gyermekvállalási esélyeit.

Lehetséges kockázatok

Azonban a 40 évesnél idősebb nők terhességeinél tudni kell a magzatok genetikai betegségének többletkockázatáról is. Elsősorban a számfeletti kromoszóma-rendellenességek gyakoribbak az anyai és az apai életkor előrehaladtával” – tájékoztat bennünket Dr. Papp Zoltán szülész-nőgyógyász professzor. Ez a kockázat terhesség alatti genetikai vizsgálattal, elsősorban amniocentézis útján nyert magzatvízmintából történő kromoszómavizsgálattal kivédhető.

Az idősebb életkorú nők esetében növekszik az anyai kockázat is. A szövetek nem olyan rugalmasak, mint 20 évvel korábban, a méhizomzat is nehezebben húzódik össze a szülés után. Több a vérzéses szövődmény, jó, ha közelben van a szülésnél a kismedence hashártya mögötti területeiben is jártas nőgyógyász operatőr. A gyermekágyas időszak is nehezebb, a tejelválasztáss gyakran lassabban indul be, de ezek a problémák is kezelhetők jól szervezett ellátással.

Összességében elmondható, hogy bár a biológia nem úgy tervezi, hogy a nők 40. életév után is szüljenek, az orvostudomány eredményeinek birtokában és jól felkészült szakmai csapattal a háta mögött nyugodtan vállalhatnak terhességet az érettebb korú nők is. Mi a biológiai előírásokat felül tudjuk írni, a párokat ne az életkoruk, hanem egymáshoz való viszonyuk, életkörülményeik és vágyaik irányítsák akkor, amikor a legszebb dologra, a gyermekáldásra vállalkoznak – fejezte be nyilatkozatát Dr. Papp Zoltán professzor.


Szerző: Dr. Papp Zoltán, Dr. Vereczkey Attila

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés