2025. Január 25. szombat
Új precíziós robotsebészeti rendszert teszteltek a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), a megoldással a térdprotézisműtétek pontossága és biztonsága javítható
Varga Endre, az SZTE traumatológiai és ortopédiai klinikájának professzora kifejtette, a modern mozgásszervi sebészetben már több mint húsz éve használnak high-tech eljárásokat. Ilyen a navigációval végzett műtét, melynél nem röntgen, hanem infravörös kamerák és számítógépes rendszerek asszisztálásával valós időben képes tájékozódni a sebész a műtéti területen. A csontsebészetben pedig egyre gyakoribbá válik a páciensre szabott, 3D-nyomtatott sablonok használata, amelyek precízen vezetik az eszközöket, például fúrókat. Ez az eljárás egyre elterjedtebb a világban, különösen csípőízületi és csontelvágásos műtéteknél, valamint a fogászatban és protetikában is. A következő lépcsőfok a technológiai újítások sorában a robotika alkalmazása. A decemberben az SZTE-n tesztelt megoldás esetében az eszközt a sebész mozgatja, de a robottechnológia biztosítja, hogy az csak a megadott területen belül működjön.

Az eljárás során digitális térkép készül a térdízületről, majd a sebész kezében lévő eszközt az infravörös kamerák folyamatosan figyelik. Az eszköz pontosan követi a térképet, és a rendszer nem engedi, hogy a sebész véletlenül túllépje a meghatározott határokat. Így ez a technológia sokkal pontosabbá teszi a munkát, mint amit pusztán az emberi kéz elérhetne – magyarázta a professzor.

A megoldás világszerte gyorsan terjed, különösen térd- és vállprotézisek beültetése során. A tesztelt rendszer nemcsak a protézis pontosabb behelyezésére alkalmas, hanem a térdízület nyomásviszonyait is képes pontosabban vizsgálni. Ez lehetővé teszi, hogy a térd körüli lágyrészek feszessége megfelelő legyen, ezzel javítható az ilyen beavatkozások után a páciensek 80 százalék körüli elégedettségi aránya.

Az SZTE traumatológiai klinikáján hosszú évek óta alkalmazzák a navigációs technológiát és a műtéti tervezést, és számos kutatás, valamint tudományos cikk született már ebben a témában. Az új technológiákat pedig a graduális és a posztgraduális képzés során is oktatják a leendő, illetve a már praktizáló orvosoknak.

Magyarországon állami egészségügyi intézményben még nem működik a klinikán tesztelt technológia. Amennyiben sikerül a szükséges forrásokat előteremteni, az egyetem nyitott egy ilyen rendszer bevezetésére – közölte Varga Endre.
Forrás: MTI
2025. 01. 05.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés