2024. November 26. kedd
Tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás és fáradtság? -  Ködös agy – szénanátha mellett nehéz koncentrálni -  Gyógynövényes kiegészítő terápia -  Így lehet újra kipihent
Az időjárás is elég ok lenne rá, de nem csak a borús, esős idő okozhatja, ha legszívesebben ki sem kelne reggel az ágyból. Ha allergiásként egyre több kávé ellenére napközben csak aludna, lehet, hogy a szénanátha mellékhatásától szenved. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégészt, a Budai Allergiaközpont főorvosát arra kértük, adjon tanácsot a légúti allergia miatt kialvatlanok számára.

Tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás és fáradtság?

Egyáltalán nem ritka, hogy a szénanáthás betegek erős fáradtságérzetről, a koncentrálóképesség csökkenéséről számolnak be. Ennek több oka is lehet. A leggyakoribb, hogy az allergia kezelése nem megfelelő. Ilyenkor a tünetek vagy nem is csökkennek, vagy javulnak ugyan, de nem szűnnek meg teljesen. Az éjszakai orrdugulás és tüsszögés rohamok miatt a beteg nem tudja magát kipihenni. Ha ez az állapot huzamosabb ideig fennáll, egyre fáradtabb lesz. Ha figyelembe vesszük, hogy egy-egy allergén növény pollenszórása akár hónapokig is tarthat, ez nagy megpróbáltatást jelent a betegeknek.

A Gyógyfű Kft. Pollenpajzs-teakeveréke a szénanátha terápia hatékony kiegészítője>>

 

Allergia fáradt

Ködös agy – szénanátha mellett nehéz koncentrálni

Az allergiás reakció során, amelynek végeredménye a szénanáthás tünetek jelentkezése, összetett folyamatok zajlanak a szervezetben. Ez rengeteg energiát emészt fel, illetve eközben olyan anyagok kibocsájtása is zajlik, amelyek álmosságot okozhatnak. Vannak, akik nem kifejezett fáradtságérzésre panaszkodnak, inkább úgy érzik, mintha valami miatt állandóan nehezebben menne a koncentrálás. A ködös agyként ismert jelenség ahhoz hasonló, amit egy vírus által okozott nátha kapcsán sokan átéltünk már egy megfázás során. Annyi különbséggel, hogy míg a nátha 7-10 napig tart, a szénanátha akár hónapokon át megkeserítheti a mindennapokat.

Gyógynövényes kiegészítő terápia

A légúti allergiások legalább kétharmadát érintik a pollenallergiák. A virágpor érzékenység széles sávon mozoghat. A rövid ideig tartó orrfolyástól, a szénanáthán át, egészen a pollenasztmáig terjedhet. A gyógyszeres kezelés mellett több tudományos publikáció foglalkozik a gyógynövényes kezelés lehetőségével.

A védekezés elsődleges irányvonala a szervezet és az az immunrendszer felerősítése. A növényi alapanyagok közül az orbáncfű és az édesgyökér immunerősítő és nyugtató hatású. A sokoldalú csalánlevél ez esetben a szervezetet erősíti vitamin, mikroelem és klorofill tartalma következtében. E mellett gyulladáscsökkentő és az allergiás orrfolyás kezelésében is szerepe van. A borsmenta levél szintén gyulladáscsökkentő, sok hasonló keverék összetevője. A rozmaringlevél luteolint tartalmaz, mely hatóanyagot előnyösnek találták az allergia kezelésében. A gyömbérgyökér azonos célú kínai teakeverékek alkotórésze.

Természetesen a gyógynövények nem helyettesíthetik az orvosi kezelést, de annak hasznos kiegészítői lehetnek.

Fogyasztás: legalább 3 csészével naponta.

A Gyógyfű Kft. Pollenpajzs-teakeveréke a szénanátha terápia hatékony kiegészítője>>

Így lehet újra kipihent

• Ha még nem kezeltetjük a tüneteket, de sejtjük, hogy szénanátha miatt jelentkezik a tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, szem- és orrviszketés, akkor először azt kell megtudnunk, hogy pontosan mi okozza a tüneteket. Ennek érdekében az allergológus, egy részletes beszélgetést követően vérvizsgálatot fog végeztetni.

• Ha recept nélkül kapható szerekkel kezeli az allergiáját, lehet, hogy nem a megfelelő gyógyszert szedi. Az első generációs antihisztamin készítmények gyakran okoznak álmosságot. A második vagy harmadik generációsoknál ez már nem jellemző, nagyon fontos viszont, hogy ezek a tabletták hatóanyagukban különböznek. Úgy kell megválasztani a számunkra megfelelőt, hogy tudjuk, mi a tüneteink okozója és mi a legerősebb panaszunk. Kivizsgálást követően allergológus tud megfelelő gyógyszert javasolni.

• Az is lehet, hogy a korábbi években már túlestünk a kivizsgáláson és kaptunk személyre szabott kezelést, de most mégis egyre fáradtabbak vagyunk, mert a tüneteink éjszaka jelentkeznek. Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy valóban előfordulhat, hogy a korábban hatásos kezelés egy évben már nem válik be. Lehet, hogy erősebb a pollenszezon, magasabb a pollenszám, több stressz ért bennünket, ami rontja a tüneteket vagy újabb allergia jelent meg a régi mellett. Ezért szükséges évente konzultálni a kezelőorvossal, hogy az aktuális állapotnak megfelelő készítményeket kapja.

• A szénanátha alkalmazkodást is kíván az allergiás személy részéről. Ha magas a pollenkoncentráció, de több időt töltünk a szabadban, ha nem mosunk este hajat és éjszaka a párnáról a polleneket lélegezzük be, a szabadban teregetünk és a ruhára ragadnak a pollenek, nem a kora reggeli órákban – amikor alacsonyabb a pollenkoncentráció -szellőztetünk, a tüneteink erősödni fognak, éjjel rosszabbul alhatunk. Ha úgy érezzük, erre nem tudunk mind figyelni, pedig szerepe lehet abban, hogy a tüneteink erősödnek és nem jól alszunk, vagy a gyógyszerek hatását nem érezzük kielégítőnek, érdemes az allergén specifikus immunterápiáról érdeklődni orvosunknál.

• Más is lehet a héttérben, ha az orrdugulás miatt nem alszik jól. Orrdugulást nemcsak szénanátha, hanem többek közt bizonyos gyógyszerek szedése, orrpolip vagy orrsövényferdülés, krónikus orrmelléküreg-gyulladás is kiválthat. Ezekre az elváltozásokra fül-orr-gégészeti vizsgálat során fény derülhet. A szükséges kezelést követően pedig újra nyugodtan aludhat.

 

Szponzorált tartalom


Forrás: Budai Allergiaközpont
2022. 03. 03.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -