2024. November 24. vasárnap
Ha a lélek nem is, de az agy némileg megismerhető a szemekből, állítja egy tanulmány, amely szerint a pupilla átmérőjéből meg lehet állapítani, hogy az illető éppen mire is figyel. A pupillák átmérőjének vizsgálatát, a pupillometriát egy ideje már alkalmazzák a szociálpszichológia és klinikai pszichológia területén.

A pupillák fény hatására megváltoztatják a méretüket. Sötétben kitágulnak, hogy minél több fényt gyűjtsenek be, de a napfényre kilépve a pupillák azonnal összeszűkülnek, hogy megóvják a szemet a túlzott fényhatástól. Valójában ez a folyamat védi meg a szem hátsó felében található retinát a túl erős, közvetlen fénytől. Ehhez hasonló folyamat játszódik le a fiziológiai ingerek hatására is, mondja Bruno Laeng, az Oslói Egyetem kutatója.

szem, pupilla

„Amikor valaki meglát valamit, amire szeretne jobban odafigyelni, akkor a pupillák rendszerint kitágulnak. Egyelőre nem teljesen egyértelmű, hogy ez miért történik, de valószínűsíthető, hogy a vizuális input mezejének kitágítása segíti a vizuális érzékelést” – magyarázta Laeng. Pszichológusok is megerősítették az elméletet, miszerint az emberek pupillája kitágul, amikor valami olyasmit látnak, ami felkelti az érdeklődésüket.

Laeng kísérletében súlyosan amnéziás pácienseknek képeket mutattak, majd később újra megmutatták nekik ugyanazokat a képeket, de a kutatók időnként közéjük tettek olyan új képeket, amelyeket korábban nem láthattak. Az amnéziás páciensek ugyan nem voltak képesek megmondani, hogy melyik képet látták már korábban, és melyek voltak az új képek, ennek ellenére a pupillájuk rendszerint határozottan kitágult az új képek nézése közben.

Az eredmények a Perspectives on Psychological Science című tudományos szakfolyóirat legújabb számában jelentek meg.


Forrás: Medipress
2012. 02. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -