![](/themes/vital_theme/images/ferdevonal_zold.gif)
A kutatók nyolc hétig rágcsálók egy csoportját enyhén megvilágított helyen tartották éjszaka, nappal pedig normál megvilágításban. Az állatok 50 százalékkal több súlyt szedtek magukra a vizsgálat időtartama alatt, mint normális napi ciklusukban meghagyott, éjszaka sötétben tartott társaik.
![hízás hízás](https://arcussearch.hu/files/images/i_hizas-eves-idopontja.jpg)
„Bár aktivitási szintjükben vagy naponta elfogyasztott ételük mennyiségében nem volt különbség, az éjszakai fénnyel élő egerek kövérebbek lettek, mint a többiek” – foglalta össze Laura Fonken kutatásvezető, az Ohiói Állami Egyetem munkatársa az amerikai tudományos akadémia szakfolyóiratában, a PNAS-ben ismertetett tanulmány tapasztalatait.
A kutatók megfigyelték, hogy az éjjel is világosban vagy félhomályban tartott állatok megváltoztatták korábbi evésrendjüket, és több ételt ettek éjszaka, mint korábban; súlyuk pedig már az első héten gyarapodásnak indult. Fonken és munkatársai úgy vélik, az éjszakai fény hatással lehetett az egerek anyagcseréjére, és a rossz időpontban való evés miatt az ételt nem megfelelő módon hasznosította szervezetük.
Mivel az evési időpontok fontosnak bizonyultak, a kutatók elvégeztek egy második kísérletet is, amelyben a korábban folyamatosan elérhető ennivalóhoz való hozzáférést korlátozták. Az egerek csak azokban a napszakokban kaphattak ételt, amikor a korábbi, normális időbeosztásuk szerint aktívak voltak. Kiderült, hogy így nem szedtek magukra többletsúlyt az állatok.
A kutatók ez alapján úgy vélik, az evés időpontja kulcsfontosságú a súlygyarapodás szempontjából. Megállapításaik megmagyarázhatják azt is, miért híznak az emberek – különösen a nyugati stílusú életmód mellett – akkor is, ha ételeik kalóriatartalmát ellenőrzik.