2024. December 26. csütörtök
Amerikai kutatók tanulmánya alátámasztja azt a közkeletű megfigyelést, hogy a visszautasítás "fáj": az emberi szervezet egyik leghatásosabb saját fájdalomcsillapítója a keserű társadalmi tapasztalatok során is szerepet kap.

Az ún. ópioid receptor gén (jele: OPRM1) fizikai fájdalommal összefüggésbe hozható változatainak előfordulását és szerepét vizsgálták a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatói. Megállapították, hogy a ritkább génváltozatot hordozó emberek, akik érzékenyebben reagálnak a fizikai fájdalomra, egyúttal érzékenyebben válaszolnak a szociális jellegű elutasításokra is, agyuk több stresszre utaló jelet mutat, mint azoké, akik a gén gyakoribb változatával élnek – olvasható az EurekAlert tudományos portálon.

fájdalom, visszautasítás

A tanulmányban résztvevőket kérdőív segítségével kérdezték ki arról, hogyan reagálnak a visszautasításra, például olyan jellegű hatásokra, hogy valaki nem kíván szólni hozzájuk. Az OPRM1 gén változatait nyálmintából azonosították.

A következő vizsgálati szakaszban funkcionális mágneses rezonanciás (fMRI) készülékkel jelenítették meg az önkéntesek agyi aktivitását, miközben azok virtuális labdajátékot játszottak. A résztvevők úgy tudták, hogy két másik játékossal labdáznak interneten keresztül, ám valójában a számítógép volt a partnerük. A játék egy meghatározott pontján a „partner” nem dobott több labdát.

A vizsgálatot lefolytató pszichológusok megfigyelték, hogy a visszautasítás után azok agyában jelentkeztek inkább a stressz jelei, akik az OPRM1 gén ritkább változatát hordozták, és akik érzékenyebbek voltak a fizikai fájdalomra is. A kutatók szerint a megállapítás alátámasztja a szociális elfogadottság érzetének fontosságát, amely a korai társadalmakban életmentő lehetett.


Forrás: MTI
2009. 08. 18.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés